INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


SZKOŁY


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


Informacje dla Wyborców


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza System Informacji Przestrzennej Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Koenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie Serwis Pogodowy IMGW Geoportal Powiatu Radziejowskiego Nadgoplański Park Tysiąclecia Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski Mój region w Europie Pływalnia w Radziejowie Aplikacja Mobilna Poznajcie Kujawy Mikroporady WKU Włocławek PKP InterCity

Kalendarium

Benity
Maksymiliana

29

maj

PWŚCPSN
1    1 2 3
2 4 5 6 7 8 9 10
3 11 12 13 14 15 16 17
4 18 19 20 21 22 23 24
5 25 26 27 28 29 30 31

Ochotnicza Straż Pożarna w Świątnikach

czwartek, 21.02.2013 09:37

Ochotnicza Straż Pożarna na terenie miasta i gminy Piotrków Kujawski bezpośrednio jest związana z funkcjonowaniem na jej terenie jednostek straży tj. Piotrków Kujawski, Świątniki, Połajewo, Dębołęka-Rudzk Duży, Jerzyce, Przewóz, Lubsin, Bycz. Przy jednostkach : Piotrków Kujawski, Połajewo funkcjonują orkiestry dęte.

Skład Zarządu MiG w Piotrkowie Kujawskim tworzą: Piotr Siutkowski – prezes, Wojciech Kotarski i Jacek Nowacki – wiceprezesi, Bronisław Kwiatkowski – komendant miejsko-gminny, Marek Marynowski sekretarz, Marian Michalik – skarbnik, Zygmunt Mańkowski, Zbigniew Mielcarek, Eweryst Łyczak, Dariusz Michalak, Andrzej Antecki, Zdzisław Sójkowski, Władysław Stranc, Edward Kubisiak, Marian Stramowski, Dawid Marynowski - członkowie zarządu.

W artykule na tym portalu tutaj:
http://wloclawskie24.pl/my-account/articles/12320-z-dziejow-strazy-pozarnych-w-powiecie-radziejowskim

zapowiadałem poszerzenie informacji zawartych w publikacji –„Dzieje Straży Pożarnych Powiatu Radziejowskiego w Służbie Społecznej” autorstwa Jarosława Kołtuniaka o rozmowy z niektórymi wybranymi jednostkami, ich Prezesami.

Myślę ,że rozszerzą temat oraz staną się przyczynkiem do opracowania monografii poszczególnych jednostek OSP na terenie powiatu Radziejowskiego o co apelował Prezes TO/P OSP RP w Radziejowie Roman Szczerbiak we wstępie do wspomnianego opracowania Jarosława Kołtuniaka.

Dziś rozmawiam z Zbigniewem Mielcarkiem prezesem tej jednostki, który wraz z Robertem Wichlińskim- wiceprezesem, Tomaszem Michalakiem –naczelnikiem, Jackiem Kurtysem – sekretarzem, Marianem Kaniewskim –skarbnikiem i Krzysztofem Żakiem – gospodarzem straży kierują tą jednostką i działają dla jej rozwoju w kierunku spełniania oczekiwań na fachowe i sprawne działanie w miejscach zdarzenia. Jednostka powstała w 1927 roku i była to organizacja społeczna, która przyjęła w programie swego działania niesienie ratunku w przypadku pożaru, ochronę mienia a często i życia mieszkańców.

KS.
Panie Zbigniewie!
Są to ludzie, którzy w swoim działaniu ryzykują niejednokrotnie życiem i zdrowiem, aby nieść ratunek. Do takich należą strażacy zgrupowani w jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Do takich należą druhowie zgrupowani w Waszej OSP. Wasza działalność to nie tylko aspekt samego pożarnictwa ale także oddziaływanie na szeroko rozumiany rozwój kultury w tym środowisku. Może zechciałby Pan w kilku słowach to scharakteryzować.

ZM.
Nasza podstawowa powinność to działanie na rzecz zwalczania pożarów oraz szeroka profilaktyka. Staramy się współpracować z wszystkimi organizacjami jak np. KGW itp. wpływając na to co dzieje się w naszej kulturze i nie tylko. Wykorzystujemy naszą pięknie wyremontowaną świetlicę na różnego rodzaju spotkania integrujące nasze środowisko. Aktywnie uczestniczymy w różnych uroczystościach np. W dożynkach gminnych i wielu innych.

KS.
Jednostka Wasza skupia w sumie 17 członków, bardzo aktywnie działających w wielu obszarach Waszej wsi. Myślę, że warto wymienić kilku najaktywniejszych.

ZM.
Stanowimy niewielki ale aktywny zespół druhów. Każdy z nas zna swoje miejsce i wie co do niego należy, wykonując te działania z dużym zaangażowaniem. Nie ma potrzeby nikogo wyróżniać. Każdy z nas robi wszystko z przekonaniem, że działa na rzecz naszego środowiska.

KS.
Panie Marku. Proszę o uszczegółowienie jak działała w ostatnim okresie Wasza jednostka. Jakie były momenty w tej działalności, które warto przypomnieć?

ZM.
Aby się nie rozwodzić podam kilka danych z naszego ostatniego sprawozdania. A oto one: Stan organizacyjny naszej jednostki to 17 druhów. W sumie nasi druhowie uczestniczyli w wielu akcjach profilaktycznych aby ograniczyć do minimum możliwość miejscowych zagrożeń. Uczestniczyliśmy w organizacji wielu imprez w naszej miejscowości. W zakresie działalności gospodarczej warto wymienić remont naszej remizy . Wydatkowano na niego ca 18 tys. PLN. Wiele prac zrobiliśmy w ramach czynu naszych druhów. Nie posiadamy własnego wozu bojowego, z uwagi na koszty korzystamy z jednostek z Piotrkowa Kujawskiego jak i Radziejowa, które w przypadku potrzeby w ciągu 2-3 minut mogą dojechać do naszej miejscowości.

KS.
Panie Zbigniewie!
Historia Waszej jednostki wiąże się z jego założycielem pierwszym jej prezesem Kazimierzem Gruetzmacherem , senatorem IIRP i zarazem założyciela miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk” przez Kazimierza Gruetzmachera. Pisałem o tym na tym portalu. Tutaj oraz tutaj. W waszej świetlicy umieszczona jest tablica jemu poświęcona.

Myślę, że warto aby Pan w kilku słowach wrócił do tych spraw. Wielokrotnie przejeżdżając obok Waszej Remizy OSP mogłem obserwować krzątających tu się ludzi i porządkujących. Dziś jak widać obiekt jest wyremontowany, położono kolorową elewację i służy mieszkańcom.

ZM.
Powiem tak. Staramy się w bieżącej swojej pracy, w działaniu wychodzić naprzeciw pojawiającym się wyzwania naszego środowiska tak aby być jak wynika z naszej wieloletniej tradycji w centrum działań. Staramy się wykorzystywać wszelkie tradycje, doświadczenia naszych działaczy z poprzednich lat. Podobnie jest i z Kazimierzem Gruetzmacherem naszym pierwszym jej prezesem, senatorem IIRP i zarazem założycielem miejscowego Kółka Rolniczego. Z nim bowiem także wiąże się historia odnalezionego niedawno sztandaru ufundowanego w 1932 roku na okoliczność 25-lecia Kółka Rolniczego „Promyk” przez niego.

Warto wspomnieć Jakuba Józefa Rączkę nauczyciela w szkole w Świątnikach, który został jej kierownikiem i w 1932 r. i doprowadził do wybudowania nowej szkoły. Czynie uczestniczył w życiu społecznym. Był długoletnim prezesem świątnickiej OSP, przyczynił się do wybudowania remizy. Ciągle pamiętamy ,że nasze Świątniki (wieś) w roku 1489 należała do rodziny Wąsewskich. Wieś w posiadaniu tej rodziny była do końca XVI w. W roku 1789 wieś należała do Antoniego Karnkowskiego. I to też nas zobowiązuje.

KS.
Dziękuję za interesująca rozmowę. Sądzę, że rozszerzyła ona wiedzę o tej jednostce zawartą w monografii.

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 21.02.2013 09:37
Data ostatniej modyfikacji: 19.03.2013 12:36
Liczba wyświetleń: 2269

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Projekty europejskie Inwestycje Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Mapa serwisu