INFORMATOR


URZĄD MIASTA I GMINY


GALERIA


ORGANIZACJE POZARZĄDOWE


SZKOŁY


WARSZTATY TERAPII ZAJĘCIOWEJ


Informacje dla Wyborców


Deklaracja dostępności


Linki

Biuletyn Informacji Publicznej Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski Powiat Radziejowski Państwowa Komisja Wyborcza ZUS -  Zakład Ubezpieczeń Społecznych Wyszukiwarka książek online Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie Koenda Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radziejowie Serwis Pogodowy IMGW Geoportal Powiatu Radziejowskiego Nadgoplański Park Tysiąclecia Archiwalna strona Miasta i Gminy Piotrków Kujawski System Informacji Przestrzennej Mój region w Europie Pływalnia w Radziejowie Aplikacja Mobilna Poznajcie Kujawy Mikroporady WKU Włocławek PKP InterCity

Kalendarium

Sergiusza
Teofila

27

kwiecień

PWŚCPSN
1 1 2 3 4 5 6 7
2 8 9 10 11 12 13 14
3 15 16 17 18 19 20 21
4 22 23 24 25 26 27 28
5 29 30      

Czarne krzyże nad Piotrkowem Kujawskim

poniedziałek, 01.09.2014 15:45

Przypadająca w dniu 1 września 75 rocznica wybuchu II Wojny Światowej stwarza okazję do przypomnienia wydarzeń w Piotrkowie Kujawskim związanych z tą datą.

W pierwszych dniach września 1939 roku Piotrków stał się celem ataku bombowego dokonanego przez samoloty niemieckiej Luftwaffe.

Celem była najprawdopodobniej przechodząca tutaj linia kolejowa o bardzo dużym znaczeniu strategicznym zarówno gospodarczym jaki wojskowym. Linia ta zwana „magistralą węglową”łączyła porty nad Bałtykiem z kopalniami na Śląsku.

Wywożono nią główny towar eksportowy przedwojennej Polski – węgiel, a przywożono do kraju importowane surowce i towary w tym również broń i amunicję.

W wyniku wybuchu bomb (2 na pewno, a może i 3) zginęło 2 żołnierzy udających się na front z pobliskiego dworca kolejowego. Mogiła nieznanych żołnierzy znajduje się w południowej części miejscowego cmentarza.

W wyniku bombardowania zmarła również młoda nauczycielka miejscowej szkoły podstawowej pani Władysława Ogrodowicz. W ciepły dzień wrześniowy wyszła z uczniami na spacer w pobliżu szkoły.

Zasłaniając dzieci przed odłamkami bomby zmarła w wyniku odniesionych ran. Pochowana jest na cmentarzu w Brześciu Kujawskim.

Dla bohaterskiej nauczycielki praca w piotrkowskiej szkole była pierwszą i niestety ostatnią pracą. Dla szkoły była zasłużona, że założyła w niej pierwszą drużynę harcerską. Szczegółowych informacji o pani Ogrodowicz udzielił mi pan Adam Kosiński z Osięcin wnuczek jej siostry.

Postać pani Ogrodowicz jest jakoby klamrą spinającą dwie aktualne daty tj, rocznica wybuchu II Wojny Światowej i rozpoczynającego się roku szkolnego. Daje to okoliczność do uczczenia pamięci bohaterskiej nauczycielki i żołnierzy leżących na miejscowym cmentarzu.

                                                                                  Zbigniew Krysiak

                                                                                 Piotrków Kujawski

Informacje o artykule

Zredagował(a): Admin
Data powstania: 01.09.2014 15:45
Data ostatniej modyfikacji: 01.09.2014 15:51
Liczba wyświetleń: 2110

Podziel się

Komentarze (0):

Brak komentarzy na ten temat.

Dodaj komentarz:

Drukuj Stworz PDF
Kierownictwo Dane teleadresowe Konta bankowe Nasze osiagnięcia Referaty Zarządzanie kryzysowe Inwestycje Projekty europejskie Fundusz Dróg Samorządowych Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg Plan zagospodarowania Gospodarka nieruchomościami Echo Piotrkowa - Informator Lokalny Działalność gospodarcza Podatki i opłaty lokalne Druki do pobrania Nagrania Obrad Sesji Rady Miejskiej Ewidencja zbiorów i usług danych przestrzennych Mapa serwisu