Dionizego
Nadziei
15
maj
„Kto jest okrutny w stosunku do zwierząt, ten nie może być dobrym człowiekiem”
— Arthur Schopenhauer
„Zima, zima, zima mróz i zawierucha a my się śmiejemy od ucha do ucha…”- Dzieci bardzo lubią zimę i wesołe zabawy na śniegu. Puszysty, biały śnieg jest tym, na co z niecierpliwością czekają wszystkie przedszkolaki. Jednak czas, kiedy dzieci mogą beztrosko hasać po śniegu, jest bardzo nieprzyjazny dla skrzydlatych mieszkańców naszego parku oraz leśnych zwierząt. My, jako nauczycielki nie możemy zostawić tego problemu – naszym i naszych dzieci zadaniem jest dokarmianie ptaków. Przedszkolaki już od najmłodszej grupy uczą się, że należy pomagać ptakom i zwierzętom w tym jakże trudnym dla nich czasie. „Biedroneczki”, które realizują program edukacji ekologicznej „Dziecko przyjacielem przyrody” przez całą zimę pamiętały o dokarmianiu wróbelków i sikorek - samodzielnie wysypywały przynoszone przez siebie ziarenka w karmnikach wyłożonych na terenie placu zabaw.
W dniu 11 lutego obchodzimy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji odbyło się spotkanie dzieci z grup: „Misie”, „Jagódki” i „Biedroneczki” z panem Janem Kowalskim leśniczym Nadleśnictwa Kutno. W ramach trwającej kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom gość przeczytał bajkę „Zgubiony orzeszek”. Utwór poruszał temat ochrony przyrody i troski o las. Dzieci miały okazję wypowiedzieć się na temat utworu oraz zadać panu leśniczemu pytania dotyczące jego pracy.Druga część spotkania miała bardziej kameralny charakter, bo odbyła się tylko w obecności „Biedroneczek”. „Średniaki” rozmawiały o dokarmianiu ptaków, zimowych zwyczajach leśnych zwierząt, dowiedziały się, dlaczego mundur leśniczego jest zielony.Spotkanie było jednym z zadań wynikających z realizacji programu edukacji ekologicznej „Dziecko przyjacielem przyrody” oraz elementem prowadzonej od wielu lat współpracy z Nadleśnictwem Kutno. Przedszkolaki pamiętały nie tylko o ptakach, ale i o leśnych zwierzętach. Zima to dobra okazja, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak my - ludzie możemy pomóc im przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku. Dokarmianie zwierzyny leśnej to przede wszystkim zadanie dla kół łowieckich i nadleśnictw. Jak mogą w tym uczestniczyć przedszkolaki? Otóż, kolejny już rok, w lutym dzieci przynosiły do przedszkola sianko, żołędzie, ziarna zbóż i warzyw, którymi mogą pożywić się zgłodniałe zajączki, dziki i sarenki. Niestety niesprzyjająca pogoda – śnieg, śliskie i niebezpieczne drogi a potem roztopy nie pozwoliły nam pojechać w lutym na zaplanowaną wycieczkę do lasu. Wycieczka odbyła się dopiero 7-go marca, wtedy to „Biedroneczki” i „Motyle” – odwiedziły paśniki w lesie w Byczu. W wykładaniu pokarmów i spacerze „Na poszukiwanie wiosny” pomagał przedszkolakom myśliwy pan Maciej Proń z zaprzyjaźnionego Koła Łowieckiego „Grzywacz 67” z Radziejowa. Wspólnie z myśliwymi realizujemy program edukacji łowiecko – ekologicznej „Myśliwi – dzieciom, dzieci – zwierzętom.”
Cieszymy się, że dzieci tak chętnie pomagają zwierzętom. Mamy nadzieję, że zaszczepiona w przedszkolakach miłość do zwierząt w dorosłym życiu zaprocentuje miłością do ludzi.
Dorota Kurant
Zredagował(a): | Admin1 |
---|---|
Data powstania: | 10.04.2013 13:04 |
Data ostatniej modyfikacji: | 10.04.2013 13:16 |
Liczba wyświetleń: | 2297 |