Dalidy
Juliusza
13
grudzien
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi
BIP WTZ: http://www.bip.wtz.piotrkowkujawski.pl
Działalność WTZ w Nowej Wsi
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Nowej Wsi działają na podstawie Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U., Nr 14 z 29 stycznia 2008r., poz. 92 z późn. zm), oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2004r. w sprawie warsztatów terapii zajęciowej (Dz. U. Nr 63 z 15 kwietnia 2004r.,poz. 587.). Stanowią wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej.
Warsztaty swoją działalność rozpoczęły 1 marca 1997 roku w Piotrkowie Kuj. przy ul. Poznańskiej, przyjmując 30 uczestników. Wówczas prowadzone były przez Panią Halinę Wichlińską a od 01.10.1998 r do 01.04.2008 r. przez Panią Halinę Nawrocką , obecnie przez Panią Marzenę Czajkowską.
Zarządzeniem nr 19/06 z dnia 22 czerwca 2006 r Burmistrza Miasta i Gminy w Piotrkowie Kuj. w sprawie zmiany lokalizacji gminnej jednostki organizacyjnej, warsztaty zostały przeniesione do lokalu nr 28a w Nowej Wsi, należącego do zasobów komunalnych gminy. Od 1 lipca 2006 roku lokal został przekazany do użytku Warsztatom Terapii Zajęciowej. Placówka przejęła lokal zaadaptowany po byłej szkole podstawowej, ma do dyspozycji budynek dwukondygnacyjny o całkowitej powierzchni 853m², usytuowany na działce o powierzchni 1,7 ha. Pomieszczenia są przestrzenne i wyposażone w podstawowy sprzęt do prowadzenia zajęć rehabilitacyjnych. W 2009 roku w ramach likwidacji barier architektonicznych w Warsztatach została zamontowana platforma przyschodowa.
Na parterze znajdują się pomieszczenia:
Na piętrze znajdują się pomieszczenia:
Uczestnikami warsztatu mogą być osoby wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności ze wskazaniem do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej. Nasza placówka realizuje zadania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej zmierzającej do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego uczestnika niezbędnych do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku poprzez:
Realizacja zadań wymaga dobrego rozpoznania osób niepełnosprawnych, ich możliwości i stałego wspierania tych funkcji, które z rożnych względów utrudniają im sprawne działanie. Program zaplanowanych obszarów aktywności zawiera także zajęcia stymulujące określone umiejętności i oczekiwanego zachowania, dlatego też zajęcia te są dostosowane do indywidualnych potrzeb i możliwości każdego uczestnika. Zajęcia prowadzone są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę w sześciu grupach, gdzie również prowadzone są ćwiczenia relaksacyjne i rehabilitacyjne w formie krótkich przerywników lub w formie grupowej pracy terapeutycznej. Efekty naszej działalności są widoczne w wykonywanych pracach oraz wysoko ocenianych umiejętnościach plastycznych, muzycznych, sportowych, o czym świadczą zajmowane wysokie miejsca i wyróżnienia w rożnych dziedzinach i kategoriach.
Niewątpliwie Warsztaty wypełniają ogromną lukę w infrastrukturze rehabilitacyjnej, stanowią podstawowe ogniwo w procesie rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych.
Zredagował(a): | Admin1 |
---|---|
Data powstania: | 23.05.2013 08:58 |
Data ostatniej modyfikacji: | 10.07.2017 09:20 |
Liczba wyświetleń: | 86741 |